Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

7 ученици повредени во автобусот кој се судри со камион и автомобил

Во автобусот кој се судри со камион и автомобил на автопатот Приштина-Пеќ се повредени седум ученици, кои по преглед се пуштени дома.

Директорот на училиштето Таљат Арифи синоќа изјави дека компанијата со која беше организирана апсолвентската екскурзија испраќа автобус за да ги врати учениците дома по сообраќајната несреќа, јавува Кљан Косова.

Тој додаде дека децата биле придружувани од лекар и медицинска сестра кои веднаш укажале прва помош.

Директорот на итната служба на Универзитетскиот клинички центар, Насер Сиља, претходно соопшти дека на лекување се примени 13, од кои седум се повредени, на кои сите им било дозволено да си одат дома, бидејќи немаат сериозни повреди.

Учениците се враќаа во Прешево од екскурзија во Албанија.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе