Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
izbori
СветТОП ВЕСТИ

Утре избори во Турција: Домаќинките за Ердоган, младите за Киличдароглу

Повеќе од 64 милиони регистрирани гласачи имаат право да гласаат на „најважните избори во светот во 2023 година“, како што светските медиуми ги опишаа утрешните избори во Турција.

Од тие 64 милиони гласачи, 11 милиони се домаќинки, пишуваат дел од турските медиуми, потенцирајќи дека последните анкети покажале оти оваа група избирачи може да се покаже како клучна за победа.

Повеќе од 5 милиони, пак, се нови гласачи кои ќе гласаат првпат. Нивното учество на изборите, исто така, се очекува да биде важен фактор во тесната трка меѓу Ердоган и Киличдароглу. 78% од гласачите на возраст од 18 до 24 години изразиле намера да гласаат. „Според анкетите во април, мнозинството млади луѓе го претпочитаат Киричдароглу“, пишуваат медиумите.

Партијата на Ердоган вети дека домаќинките ќе земаат пензија исто како да биле вработени.
„Државата ќе надомести една третина од пензиските обврски“, пишува во програмата и се додава дека домаќинките ќе бидат третирани исто како и тешките работници.

Идентично и Киличдароглу рече дека ќе воведе осигурување за поддршка на семејството, кое ќе обезбеди социјална помош за семејствата кои немаат приход или заработуваат помалку од минималната плата.

Гласачките места ќе се отворат во 8 часот по локално време и се затвораат во 17 часот.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе