Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Санчез: Во војна има агресор и жртва, а во Украина агресор е Путин

Американскиот претседател Џо Бајден и шпанскиот премиер Педро Санчез во петокот ја истакнаа својата поддршка за Украина во војната со Русија, за време на состанокот во Белата куќа, на кој се допре и прашањата за миграцијата и одбранбената соработка.

– Заедно ја поддржуваме Украина – рече Бајден за време на средбата во Овалната соба.

Санчез директно го обвини рускиот претседател Владимир Путин за војната.

– Ја поддржуваме Украина. Се разбира, ние работиме за траен и праведен мир кој целосно го почитува меѓународното право и принципите на Повелбата на ОН. Не се залажувајте, во оваа војна има агресор и жртва, а агресор е претседателот Путин – рече Санчез.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе