Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Пригожин им се налути на Русите и им порача да прекинат да лажат

Борбите за Бахмут траат осми месец. Во време на голема украинска контраофанзива, која ослободи огромна територија во близина на Харков, Бахмут беше познат како единственото место каде што Русите напредуваа.

Уште тогаш се очекуваше падот на градот, а во неколку наврати Евгениј Пригожин, шефот на Вагнер кој е задолжен за овој град, изјави дека освојувањето на градот е само прашање на денови.

Сепак, тоа се уште не се случило. Иако Украинците се притиснати во западните делови на градот, во последните денови се случија неколку значајни работи.

Во неколку наврати, Украинците изведуваа помали, локализирани контранапади кои беа успешни. Во текот на изминатите четири дена, руските сили во неред се повлекоа од своите позиции на јужното крило на Бахмут, објави во саботата британското Министерство за одбрана.

По тоа повлекување, украинските сили повратија најмалку еден километар територија. Москва во петокот призна дека нејзините сили се повлекле северно од Бахмут по нова офанзива, за што шефот на приватната армија на Вагнер, Евгениј Пригожин рече дека е пораз.

Тој обвинини дека не испратиле доволно муниција во Бахмут. Во неколку наврати, изразил страв дека неговите сили ќе бидат отсечени во случај на украински контранапад, бидејќи не можел да смета на редовните руски сили.

Последниве денови Пригожин не го крие својот гнев и практично секојдневно има гневни испади во кои ги обвинува Русите за се и сешто. И вчера ги повтори обвинувањата дека редовните руски сили се предале и побегнале и на тој начин им дозволиле на Украинците кај Бахмут да заземат повисоки и подобри позиции.

Пригожин вели дека за целосно да го освои Бахмут, Вагнер требало да окупира околу 20 високи згради.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе