Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСветТОП ВЕСТИ

Москва за прв пат призна дека ги повлекла војниците околу Бахмут

Русија призна дека некои нејзини војници се повлекле како што рече „на поволни одбранбени позиции“, во близина на акумулацијата северозападно од градот Бахмут во источна Украина.

Ова соопштение на руското Министерство за одбрана е прво признание на Москва дека Украина успешно ја зазеде територијата околу наголемо уништениот град во источна Украина што Русија се обидува да го освои повеќе од 10 месеци.

Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека Русија веќе се подготвува за пораз и дека украинските војници мора да ги притиснат руските сили.

Во петокот, за време на неговото вообичаено обраќање до нацијата, Зеленски рече дека русите кои се борат во Украина мора да го претворат стравот од пораз во нивни „грешки, загуби и бегство“.

„Благодарам на сите што го уништија непријателот. Благодарен сум на сите што ни ја вратија територијата“, додаде украинскиот претседател.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Колумна на Азески: Економијата пред политиката, извозот над сите нив

ДЕКЛАРАЦИЈА, ДОГОВОР МЕЃУ ЈАВНИОТ И ПРИВАТНИОТ СЕКТОР, ЕКОНОМИЈАТА ПРЕД ПОЛИТИКАТА, ИЗВОЗОТ НАД СИТЕ НИВ Многу бизнисмени долго време ме прашуваат која е појдовната точка за излез од сегашната состојба. Анкетите… Повеќе

Повеќе од 40 претставени брендови на Саемот за транспорт од 07ми до 09ти јуни

Бизнис светот е синергија на упорност, визија, партнерство, но и квалитетни услуги и производи. Токму тоа е премисата на претстојниот Саем за транспорт 2023, на којшто ќе се претстават повеќе… Повеќе