13.8 C
Скопје
28. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Конфликтот меѓу Азербејџан и Ерменија: Има загинати војници

Воените сили на Азербејџан и Ерменија вчера се судрија на заедничката граница, поради што беа употребени минофрлачи и беспилотни летала.

Еден војник од двете страни загина во судирите, два дена пред почетокот на преговорите на високо ниво за долгорочен мировен договор.

Тоа беше втор ден по ред на размена на оган – пред планираната средба во Брисел оваа недела меѓу ерменскиот премиер Никол Пашинјан и азербејџанскиот претседател Илхам Алиев.