Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Ги слушам тие сироти деца како плачат“, сведок на масакрот во Младеновац

„Такво сценарио – нема ни во најстрашните филмови“, раскажуваат жителите по крвавиот масакр во Младеновац, за српските медиуми.

„Навистина како да сме проколнати, пред десет години во блиското село Љубиша беа убиени шест мажи, шест жени и едно мало дете, а сега ова“, изјави Драган Павловиќ за „Слободна Далмација“, чија куќа е на само 50 метри од двете соседни клупи каде Урош пукал врз насобраните пријатели, меѓу кои, бил и полицаецот М.П. (22) и неговата сестра К.П. (19), како и 25-годишниот Д.Т.

„За нив немаше спас, беа убиени на лице место, а Д.Т. починал на пат кон болница. Останатите четворица пријатели се ранети и се борат за живот. На улица се уште се гледаат траги од крв, до клупата има многу крвави марамчиња. Глетка од која по вашето тело минуваат морници. Еве, види каде беше“, вели Драган, покажувајќи со раката кон крвавите клупи.

„Излегов од дома штом ги слушнав истрелите, но мислев дека некое дете фрла петарди. Крвта ми се заледи во вените кога видов што се случува. Сè се случи буквално за неколку секунди. Го видов Урош како излегува од автомобилот како пука. Можам да го слушнам плачот на тие кутри деца. Не можам да ви опишам како изгледаше таа сцена. Гледаш како ги убива и не можеш ништо. Знаеш за што се каам најмногу? Зошто не почнав да викам, за да му го одвлечам вниманието за да почне да пука во мене. Посакувам да ме погодеше, да беше спасено барем едно од тие деца“, раскажува тој.

Како што вели, пред да се врати во „мерцедесот“ убиецот дошол кај загинатите и испукал уште куршуми за да ги доврши.

„Беше толку ладнокрвен. Почна да пука и во брат ми кој излезе од дома, за среќа се спаси неповреден иако и тој испука четири куршуми кон него“, кажува потресено Драган за медиумот.

„До таа клупа лежеа мртви деца, брат ми го промаши од пет метри“, рекол Павловиќ и додал дека го познава убиецот Урош и неговото семејство.

Татко му е офицер во Генералштабот, таму има голема репутација, мајка му медицинска сестра. Урош живееше малку овде, малку во Белград, таму има стан. Се занимава со земјоделство, продавајќи овошје. Ништо не укажуваше на тоа дека може да ги убие сите тие деца. Кој знае што го натерало да го направи ова? Можеби секта? Никогаш не сум го видел како пие и пуши. И јас не верувам дека се дрогирал. Не разбирам, сите сме во шок“, додава Драган, не верувајќи дека бил сведок на ова крвопролевање.

Урош Блажиќ беше уапсен во близина на Крагуевац, потсетува медиумот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе