Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Турција ги обвини САД за мешање во изборите: „Бајден стои зад сè“

Турскиот министер за внатрешни работи, Сулејман Сојлу, ги обвини САД за мешање во изборите во Турција.

„САД се мешаат во нашите избори. Тоа веќе го знаат сите во оваа земја, а тоа го изјави и самиот американски претседател Џозеф Бајден. Јасно е од каде дојде нападот врз кандидатот Мухарем Инџе, како и каде беше координиран. Тоа е Америка во последните денови, господинот Бајден го активира својот народ во Турција“, вели Сојлу.

Тој во изјава за весникот „Стар“ додаде дека САД редовно се мешаат во изборите во Турција, дека тоа го прават на разни начини, вклучително и со монтирани видеа.

„Што им направи Мухарем Инџе, тие воопшто немаат гризење на совеста“, рече Сојлу.

Според него, зад сите овие активности против Турција стои американскиот претседател Џозеф Бајден.

„Тој е тој што вели дека кога не успеаја да го соборат Ердоган со државен удар во 2016 година, тогаш тоа ќе го направат со мешање во изборите“, рече тој.

Сојлу смета дека Вашингтон не сака реизбор на Ердоган, туку избор на Киличдароглу, кој, според идејата на Американците, треба да ги освои гласовите на Инџе.

„Оние на кои не им се допаѓаат некои од нашите стратегии одат на другата страна, ФЕТО (организацијата на свештеникот Фетула Ѓулен, кој живее во САД, и со која Анкара го поврзува обидот за пуч) е сè уште активна. На пат кон претседателските избори се спроведува операција против кандидатите“, објасни Сојлу.

Претседателските избори во Турција ќе се одржат на 14 мај. Претходно, турскиот претседателски кандидат Мухарем Инџе се повлече од претседателската трка стеснувајќи го полето на ривалите на актуелниот претседател Реџеп Таип Ердоган и внесувајќи нова неизвесност за кого сега ќе гласаат неговите поддржувачи.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе