Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Спроведување на делот за Русија за да се продолжи договорот за жито, бара Москва

Неопходно е да се спроведе вториот дел од договорот за жито што се однесува на Русија за Москва да се согласи на продолжување на Црноморската иницијатива за жито, изјави денеска портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, пренесува „Спутник“.

„За да успее договорот, разговорот меѓу двајцата претседатели нема да помогне. За тој да профункционира, мора да се спроведе вториот дел од договорот во кој се ветувањата што ни се дадени нам. Засега нема информации за можноста за продолжување на договорот за жито,“ вели Песков.

Делегации од Турција, Русија, Украина и ОН одржаа разговори за продолжување на Црноморската иницијатива за жито од 10 до 11 мај во Истанбул.

Рускиот заменик-министер за надворешни работи Сергеј Вершинин изјави во четвртокот дека Црноморската иницијатива за жито ќе престане да постои доколку не се постигне договор за нејзино продолжување до 18 мај.

„Западот никогаш нема да признае дека неговите санкции против Русија се грешка,“ истакна Песков.

„Тие [западните земји] нема да кажат така“, додаде Песков на прашањето дали Русија ќе му прости на Западот ако тој ѝ предложи мир и престане да ѝ наметнува санкции, нарекувајќи ги погрешни.

Според Песков, Москва засега нема информации за посредничката мисија на Ватикан во Украина.

„Не, немаме такви информации. Можеби, ќе ги добиеме по извесно време. Ќе го следиме ова внимателно“ посочи тој.

При посетата на Унгарија на крајот од април, папата Франциско рече дека Ватикан е вклучен во тајна мисија за решавање на конфликтот во Украина. Светата столица додаде дека за тоа ќе може да каже дури подоцна, кога мисијата ќе стане јавна.

Претходно денеска, извор од Светата столица изјави за РИА Новости дека се очекува украинскиот претседател Володимир Зеленски да го посети Ватикан и да се сретне со папата Франциско на 13 мај.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе