Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Резултати од последната анкета: Ердоган губи и во првиот и во вториот круг?

Човекот што го предизвикува Реџеп Таип Ердоган на претседателските избори во Турција овој викенд доби големо засилување во четвртокот кога кандидатот на помалата партија ненадејно се повлече, со внимателно следена анкета што му дава предност од повеќе од пет проценти пред Едроан.

Мухарем Инџе, еден од четворицата кандидати на изборите во недела, во четвртокот изјави дека се повлекува од трката.

Инџе беше еден од четворицата кандидати на гласачкото ливче, заедно со Ердоган, неговиот главен ривал Кемал Киличдароглу и Синан Оган.

Неговото повлекување би можело да ги преобликува последните денови од кампањата, што се смета за најголем тест на Ердоган за неговото дведецениско владеење.

Главниот турски берзански индекс скокна за шест отсто откако Инџе ја објави шокантната најава пред седиштето на неговата партија во Анкара. Финансиските пазари се на работ бидејќи Киличдароглу вети дека ќе ја смени неортодоксната економска политика на Ердоган.

Истражувањето спроведено од агенцијата „Конда“ покажа дека Ердоган има 43,7 отсто поддршка, а Киличдароглучак 49,3 отсто, односно нешто помалку од потребното мнозинство за победа во првиот круг, што сугерира дека изборите ќе одат во втор круг меѓу двајцата. 28 мај.

Анкетата е спроведена од 6 до 7 мај, пред најавата на Инче.

Сепак, наодите во голема мера се во согласност со некои други анкети кои го ставаат Киличдароглу пред Ердоган. Тој беше номиниран за кандидат на шестпартиската опозициска алијанса и исто така е лидер на Републиканската народна партија (ЦХП).

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе