Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Мексико трага по повеќе од 112.000 исчезнати лица

Мексико ќе лансира база на податоци на крајот на месецот што треба да помогне во собирањето информации за десетици илјади исчезнати лица, објави во четвртокот Федералното обвинителство (ФГР).

Регистарот треба да собира информации од неколку досиеја за масовни и тајни гробници, апсења, злосторства од мачење, криминални досиеја, отпечатоци од прсти и генетски материјал, објави ФГР во службениот весник.

Минатата година бројот на официјално исчезнати надмина 100.000, а сега тој број се проценува на повеќе од 112.000. Бројот на исчезнати се зголеми откако претседателот Фелипе Калдерон им објави војна на моќните наркокартели.

„Треба многу да се направи, а оваа објава е првиот чекор“, објави здружението за човекови права „Центро прод“ на „Твитер“.

Невладините ги обвинуваат јавните институции задолжени да истражуваат вакви случаи дека се неефикасни, бавни во реагирањето и недоволно финансирани.

Соопштението на ФГР доаѓа еден ден по Денот на мајката кога секоја година илјадници мајки излегуваат на улица и бараат вистина и правда за своите исчезнати деца.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе