Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Ги потиснавме Русите два километра кај Бахмут, тврди Украина

Украинските сили минатата недела успеаја да ги потиснат Русите на речиси 2 километра во близина на источниот град Бахмут, изјави денеска заменик-министерката за одбрана на Украина, Хана Маљар.

„Непријателот не успеа да ги реализира своите планови. Тие претрпеа големи загуби, а нашите бранители напредуваа 2 километра во правец на Бахмут“, објави заменик министерката за одбрана во објавата на Телеграм.

И покрај огромните загуби, Русите не успеаја да го освојат Бахмут

Бахмут е град во источна Украина, кој руската војска и платениците од „Вагнер“ со месеци се обидуваат да го освојат. Градот, кој имаше предвоено население од речиси 70.000 луѓе, е целосно уништен, но и покрај огромните ресурси што Русија ги потроши за освојување на Бахмут, таа сè уште не го контролира целосно.

Си-ен-ен претходно објави за украинските контранапади во Бахмут и за напредувањето на крилата на главните руски сили. Во текот на ноќта, руското Министерство за одбрана ги демантира извештаите на воените блогери за пробивање на одбранбените линии на руските сили северно и јужно од Бахмут.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе