Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Во голема акција во Србија разбиен балкански нарко картел – шверцувале кокаин во ЕУ

Во историска акција на српската полиција, во соработка со Обвинителството за организиран криминал, уапсени се 13 лица осомничени дека се членови на балкански нарко картел.

Членовите на картелот биле уапсени во луксузни станови и куќи.

Весникот пишува дека станува збор за картел кој бил главен за дистрибуција и шверц на кокаин на територијата на Европа.

Запленети се големи суми пари, а забележани се и скапи часовници. Уапсените се пронајдени во луксузни куќи и станови, кои имаат и приватна теретана.

„Србија со уште една успешна акција покажа и докажа дека е успешен партнер. Заедно со Европол беа уапсени 13 лица, членови на ОКГ, која функционираше од неколку независни ќелии на балканскиот картел. Се верува дека тој стои зад пратките од повеќе тони кокаин кои во Србија пристигнале од Јужна Америка. Со оваа акција беше соборена најголемата организација за трговија со дрога. Уапсени се и организаторите М.Ш и М.Л. Во текот на 2020 година се запленети најмалку седум тони кокаин и тоа се доведува во врска со овој картел“, изјави шефот на УКП, Нинослав Чмолиќ.

Можеби ќе ве интересира…

Шеќеринска: Оптимист сум за нашиот влез во ЕУ

Во моментов Европската Унија е заинтересирана да го штити европскиот континент и го гледа забрзаното проширување како безбедносен влог, истакна поранешната министерка за одбрана Радмила Шеќеринска за време на панел-… Прочитај повеќе

Коциќ: Пратениците да се вразумат, или ќе одиме напред или ќе останеме без перспектива

Периодов јасно се гледа дека постои поделбата на проевропски и анти-ЕУ блок, рече пратеникот на СДСМ Ненад Коциќ во гостувањето во Телма телевизија. Тој обвини дека во однос на процесот… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе