Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Се разведува финската премиерка

Финската премиерка Сана Марин и нејзиниот сопруг Маркус Раиконен се разведуваат по 19 години заедно, објави Марин на Инстаграм.

„Заедно поднесовме барање за развод. Благодарни сме за 19 години заедно и на нашата сакана ќерка“, напиша Марин.

„Ние сме сè уште најдобри пријатели, ладни еден со друг и родители полни љубов. Ќе продолжиме да поминуваме време заедно како семејство и еден со друг”, додаде таа.

Марин и Раиконен, бизнисмен и поранешен професионален фудбалер, се венчаа во 2020 година, според финскиот јавен радиодифузен сервис YLE, како што објави Си-ен-ен.

Марин стана најмладата премиерка во светот кога ја презеде функцијата во 2019 година, но нејзината Социјалдемократска партија загуби на парламентарните избори минатиот месец во Финска.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе