Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Мухарем Инџе се повлече од трката за претседател на Турција

Мухарем Инџе денеска соопшти дека се повлекува од трката за претседател на Турција.

„Се повлекувам од трката. Ова го правам за доброто на мојата татковина“, изјави Инџе пред новинарите, пренесе „Блумберг“.

Истовремено, тој ги повика сите граѓани да гласаат за неговата Татковинска партија на парламентарните избори што ќе се одржат истиот ден со претседателските.

Во трката за претседателската функција останаа Реџеп Таип Ердоган, Кемал Киличдароглу и Синан Оган. Анкетите на јавното мислење покажуваат дека актуелниот турски претседател Ердоган е зад Киличдароглу за пет процентни поени.

Претседателските и парламентарните избори во Турција ќе се одржат в недела на 14 мај.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе