11.8 C
Скопје
24. април 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

Експлозија во Германија, повредени десет пожарникари и двајца полицајци

Во германскиот град Ратинген се случи експлозија во катна зграда, при што се повредени 10 пожарникари и двајца полицајци, од кои некои многу тешко, изјави министерот за внатрешни работи на Северна Рајна Вестфалија, Херберт Ројл.

„Имаше експлозија од непозната причина. Неколку лица се повредени. Исто така и полицајците“, изјавил портпаролот на полицијата за „Билд“.
Причината за експлозијата сè уште не е позната, но безбедносните служби не ја исклучуваат можноста дека се работи за напад, пренесува ЗДФ.

Полицијата и противпожарната бригада биле повикани кај беспомошно лице во стан на Берлинер штрасе. Кога се обиделе да ја отворат вратата, дошло до сериозен пожар бидејќи било кажано дека во станот претходно бил употребен бензин или некоја друга материја, пренесува „Билд“.

„Кога пристигнала полицијата, вратата од станот била отворена. Синот и мајката останале во запалениот стан, мажот ја предизвикал детонацијата со непознат предмет“, изјавил Ројл.

Спонзорирано: