Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Експлозија во Германија, повредени десет пожарникари и двајца полицајци

Во германскиот град Ратинген се случи експлозија во катна зграда, при што се повредени 10 пожарникари и двајца полицајци, од кои некои многу тешко, изјави министерот за внатрешни работи на Северна Рајна Вестфалија, Херберт Ројл.

„Имаше експлозија од непозната причина. Неколку лица се повредени. Исто така и полицајците“, изјавил портпаролот на полицијата за „Билд“.
Причината за експлозијата сè уште не е позната, но безбедносните служби не ја исклучуваат можноста дека се работи за напад, пренесува ЗДФ.

Полицијата и противпожарната бригада биле повикани кај беспомошно лице во стан на Берлинер штрасе. Кога се обиделе да ја отворат вратата, дошло до сериозен пожар бидејќи било кажано дека во станот претходно бил употребен бензин или некоја друга материја, пренесува „Билд“.

„Кога пристигнала полицијата, вратата од станот била отворена. Синот и мајката останале во запалениот стан, мажот ја предизвикал детонацијата со непознат предмет“, изјавил Ројл.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе