Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Vlada.rs
Свет

„Ако отидев да запалам свеќа каде што настрадаа децата, ќе речевте дека ја политизирам трагедијата“, вели Брнабиќ

Премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на прашањето зошто ниту таа ниту претседателот на Србија не отишол да им оддаде почит на убиените од училиштето во Врачар и во околината на Младеновац, рече дека „не сакале да се политизира трагедијата“.

„Не сакавме да ја политизираме оваа трагедија и никогаш нема да политизираме никакви трагедии за разлика од другите политички актери, кои почнаа да политизираат неполни четири часа по несфатливите злосторства во основното училиште „Владислав Рибникар“, рече Брнабиќ.

Како што рече, биле потребни четири часа за „некои опозициски лидери да го релативизираат настанот“.

„Не сакавме да политизираме и никогаш нема да го направиме тоа. И токму затоа не отидовме пред училиштето и не оставивме цвеќе и не запаливме свеќи. Затоа што мислам дека секој нормален човек во Србија знае колку ни е тешко на сите нас. Ако отидев, ќе речете дека политизирам и дека сакам да го искористам за политичка промоција“, изјави Брнабиќ за N1.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе