Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Тешка несреќа во Германија: во судир на автобус и камион повредени над 35 луѓе

Најмалку 35 луѓе се повредени во судир на полски автобус и камион на автопат во источна Германија, јавија германските медиуми.

Несреќата се случила на автопатот А 12 во провинцијата Бранденбург, меѓу градовите Сторков и Фреддердорф,
Полицијата соопшти дека се повредени 35 лица, од кои шест се здобиле со тешки телесни повреди.

На терен се три хеликоптери, брза помош и полициски службеници, а затворен е и дел од автопатот. Полицијата соопшти дека камионот, кој се движел во правец на Берлин, удрил во страната на автобусот кога се обидел да ја смени лентата.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе