Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Мозаик

Што значи кога „паѓате во сон“: Дали знаете зошто го сонувате и што кажува за вас?

Соништата отсекогаш го фасцинирале човештвото. Луѓето често ги толкувале бидејќи верувале дека на тој начин добиваат одредени пораки поврзани со некои појави во нивниот живот.

Од медицинска гледна точка, соништата настануваат во РЕМ фазата и се резултат на изразена активност и испуштање на функциите на мозокот, додека низ историјата добивале и различни психолошки објаснувања, со кои првенствено се занимавал австрискиот невролог Зигмунд Фројд.

Тој ги толкуваше соништата како наша потсвест што се појавува додека спиеме, а сме ги потиснувале додека сме будни.

Сепак, постојат некои соништа кои често се случуваат во текот на животот.

Заби
Соништата за забите се меѓу најчестите соништа што ги имаме. Тие можат да бидат разновидни, а најчесто тоа е скршен заб, заб кој боли, крвари или паѓа. Ретко сонуваме за бели и здрави заби. Овој вид на сон често го поврзуваме со нешто лошо. Се верува дека соништата за забите можат да ја симболизираат нашата моќ и самодоверба, кои можеби ги губиме или не ни е доволно во тој момент.

Вода
Исто така често сонуваме за вода. Симболиката на водата во сон е многу силна, ако земеме предвид дека таа може да биде бистра, облачна, брзотечна или мирна, длабока или плитка. Можеме да сонуваме како пливаме во ладна вода или се давиме.

Сè на сè, водата во сон нема таква позитивна симболика, каква и да е. Не упатува да бидеме внимателни во јавноста и да се грижиме за себе. Обично се однесува на нас самите и нашата емоционална состојба, на моменталните чувства и нешто што моментално го доживуваме во Јава.

Смрт на некој близок
Еден од најчестите соништа е смртта на некој многу близок – татко, мајка, баба, дедо, брат, сестра, пријател. Тие соништа се многу вознемирувачки и само му благодариме на Бога што сето тоа беше само сон откако се разбудивме врескајќи и облеани во пот.

Меѓутоа, како што одамна се веруваше, таков сон значи токму спротивното, дека личноста за која сонувавте е мртва, жива и здрава, дека го чека успех, долг живот и добро здравје.

Пад од височини и скали
Многу вообичаени соништа се оние во кои гледате скали кои исчезнуваат па немате каде да одите, кружни скали, недостаток на скали по кои треба да ги прескокнете или недостаток на огради и огради покрај нив.

Висината, паѓањето од височина, паѓањето во лифт, исто така често се дел од нашиот сон. Се верува дека таквите соништа укажуваат на големи турбуленции што се случуваат кај самата личност, на неговите емоционални вриења, неодлучност на површината, борба со себе.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе