Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Русија ќе се повлекува од договорот за конвенционални вооружени сили во Европа

Русија изрази намера да се повлече и формално да се повлече од договорот за конвенционални вооружени сили во Европа (ЦФЕ), договор за воена транспарентност, кој во моментот е суспендиран во земјата, пренесува РТ.

Рускиот претседател Владимир Путин го назначи заменик-министерот за надворешни работи, Сергеј Рјабков, да ја надгледува процедурата на повлекување во рускиот парламент. Назначувањето беше објавено денеска како дел од редовните соопштенија од Кремљ. Рјабков ќе ја претставува владата во двата дома на парламентот во врска со предложеното повлекување, се вели во документот.

ЦФЕ беше еден од темелите на обидот за намалување на тензиите меѓу Варшавскиот пакт и НАТО во последните денови на СССР.

Договорот за конвенционални вооружени сили беше потпишан на 19 ноември 1990 година во Париз, а стапи во сила во 1992. Негови првични потписници беа 16 држави членки на НАТО и 6 држави од варшавскиот пакт.

Со договорот се воспоставија ограничувања за големината на распоредените конвенционалните вооружени сили и се дефинира бројката на конвенционалното вооружување во Европа, односно се ограничуваше количеството тешко вооружување на просторите од Атлантскиот Океан до Урал. Освен тоа, договорот наметна и повеќе механизми за транспарентност, како верификациските инспекции на терен.

По распадот на варшавскиот пакт и СССР, се загуби рамнотежата поради проширувањето на НАТО на сметка на поранешните земји сојузнички на СССР и неговите составни делови.

Москва го потпиша адаптираниот договор, кој не беше ратифициран од мнозинството европски држави, но во 2007 година делумно го суспендира наведувајќи го како причина фактот дека новите членки на НАТО не ги почитуваат ограничувањата на своите армии во согласност со ЦФЕ, а во 2015 година целосно се повлече од механизмите на договорот.

Претходно во февруари, Русија го суспендира своето учество во новиот СТАРТ, последниот билатерален договор со САД за намалување на нуклеарното вооружување.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе