22.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
ВОЈНА ВО УКРАИНАСВЕТ

Париз и Лондон со повик до ЕУ: „Прогласете ја ‘Вагнер’ за терористичка организација“

Франција ја повика Европската Унија да ја прогласи руската воена компанија „Вагнер“ за терористичка организација бидејќи според написите Велика Британија се подготвува да го стори истото.

Велика Британија е подготвена формално да го прогласи „Вагнер“ за терористичка организација, што би значело воведување санкции и други казни за групата и нејзините членови, што би го зголемило притисокот врз Русија, објави лондонски „Тајмс“.

Повикувајќи се на владин извор, весникот наведува дека полицискиот оддел на ОК водел случај против „Вагнер“ два месеца и дека забраната на групата е неизбежна за неколку недели.

Ако „Вагнер“ биде забранет, секој што припаѓа на групата, присуствува на нејзините состаноци, ја поддржува или го носи нејзиниот грб во јавноста – ќе биде кривично гонет.

Би биле воведени санкции за групата, па „Вагнер“ нема да може да ги користи парите што би минувале низ британскиот финансиски систем.

Нема докази дека „Вагнер“ или поединци поврзани со групата биле активни во Британија од почетокот на војната во Украина, додава „Тајмс“.

Сепак, постои сомнеж дека групата помогнала да се извлечат руски пари од Британија откога Лондон воведе санкции за руските олигарси и сојузниците на рускиот претседател Владимир Путин, изјави владин извор.

Што се однесува до Франција, Париз официјално ја повика ЕУ да ја назначи „Вагнер“ за терористичка група.

Францускиот парламент усвои резолуција со која ѝ се препорачува на ЕУ да ја стави „Вагнер“ на листата со терористички организации, објави „Гардијан“.

„Каде и да оперираат, членовите на ‘Вагнер’ шират нестабилност и насилство. Тие убиваат и мачат. Тие масакрираат и ограбуваат. Тие заплашуваат и манипулираат, знаете, неказнето“, рече пратеникот Бенџамин Хадад во парламентот.

Тој додаде дека не станува збор за „обични платеници што бараат пари“, туку дека членовите на „Вагнер“, како што наведе, „од Мали до Украина ја поддржуваат агресивната политика на режимот на Владимир Путин“.