Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
MeteoCentarСвет

Огромно невреме ја парализира Англија: граѓаните во паника, улиците целосно поплавени

Невреме проследено со град, обилни врнежи и грмежи зафати делови од Англија, а метеоролозите објавија жолт метео-аларм. Предупредувањето важи за Јужна Англија, Источна Англија и за делови од Мидлендс.

Џорџ Дибли, жител на Бесингстоук, Хемпшир, рекол дека дождот бил толку силен што чувствувал како некој да му удира во прозорецот.

„Во еден момент се плашевме бидејќи врнежите од град станаа посилни, да не ги оштети нашите автомобили, но, за среќа, сето тоа траеше неколку минути“, рече тој.

Жителите на Бесингсток велат дека никогаш не виделе град со таква големина. Обилните врнежи донеле поплави во одредени области, а противпожарните и спасувачките екипи на Девон и Сомерсет соопштија дека примиле повици од луѓе заглавени во вода.

Метеорологот Клер Насир изјави дека ризикот од дожд и град ќе продолжи денеска и утре.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Дали треба да се стави крај на манипулациите со брзите кеш кредити!? – Граѓаните бараат строга регулација

До брз кредит може да се дојде многу лесно со обично покажување на лична карта или со аплицирање онлајн, па така десетици граѓани од Македонија завршија со злоупотребени податоци, при… Повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе