Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Објавено видео од апсењето на таткото на масовниот убиец во Младеновац – пронајдени оружје и муниција

Полицијата го уапси Радиша Блажиќ, таткото на Урош Блажиќ, кој е осомничен за убиство на осум лица.

Српската полиција објави видео од апсењето, на кое се гледа како мажот е врзан со лисици.

При претрес на објектот што го користел осомничениот Радиша, пронајдени се неколку стотици куршуми различен калибар, еден пиштол и еден револвер.

Пронајден е и рачно изработен уред за чкрапало, како и неколку оптички нишани и други разновидни делови за огнено оружје.

На Радиша Блажиќ, поранешен припадник на вооружените сили на Србија, му е одреден притвор до 48 часа.

Како што дознава „Блиц“, тој се товари за недозволено поседување оружје и пуштање во промет експлозивни материи.

Синот на Радиша, Урош Блажиќ, беше уапсен во селото Вињиште кај Крагуевац, 9 часа откако уби 8, а тешко повреди 14 лица. По сослушувањето, Урош доби притвор до 30 дена.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе