Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Холанѓанец го чувал телото на својот татко во замрзнувач: „Ќе ми недостигаше, сакав да разговараме“

Маж од Холандија го чувал телото на починатиот татко во замрзнувач повеќе од една година за да „разговара со него“, пренесува „Телеграф“.

82-годишниот маж изјави за локален весник дека не сакал да го пушти својот татко да си оди бидејќи во спротивно ќе му недостига.

Весникот „Де Лимбургер“ објави дека мажот го ставил својот татко во замрзнувач кога починал на 101 година од природна смрт пред 18 месеци. Телото го открила полицијата. Тие не го сомничат синот за убиството на таткото, но истражуваат дали е сторено кривично дело.

Доколку биде осуден за криење на телото, може да се соочи со затворска казна до две години или парична казна. Тој беше сослушан во рамките на истрагата, но не и уапсен.

„Во моментот ја истражуваме смртта на тоа лице и зошто посмртните останки се ставени во замрзнувач. Во интерес на истрагата засега не даваме изјави“, соопштија од полицијата.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе