Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Германската министерка уверува дека Кина може да ја запре војната, од таму велат дека не сакаат да долеваат масло на огнот

За време на денешната прес-конференција во Берлин, која ја одржа заедно со својот кинески колега Чин Ганг, германската министерка за надворешни работи изјави дека Кина може да одигра одлучувачка улога во завршувањето на војната во Украина, пишува „Гардијан“.

Аналена Баербок рече дека Кина како постојана членка на Советот за безбедност на ОН може да влијае на конфликтот и да го доведе до крај.

Кинескиот министер за надворешни работи, Чин Ганг, вели дека Кина нема да долева масло на огнот.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе