Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Борисов ја номинира еврокомесарката Габриел за нов премиер на Бугарија

Лидерот на ГЕРБ, Бојко Борисов, утринава ја номинираше еврокомесарката Марија Габриел за кандидат на неговата политичка партија за следен премиер на Бугарија, потврдувајќи ги постоечкиѕе шпекулации во Софија

Кусата најава на Борисов во парламентот ја поздравија само пратениците на ГЕРБ, а тој истакна дека Габриел е задолжена самата да побара поддршка од другите парламентарни сили за да се договори за кабинет.

Борисов вчера најави дека мандатарот за новата влада ќе биде претставен пред лидрите на сите политички партии во бугарскиот парламент. Неговата ГЕРБ се покажа како најсилна партија на предвремените ибори на 2 април, освојуваќи 25 отсто од гласовите, и сега ја има тешката задача да најде коалициски партнери за да формира влада.

Тој рече дека Бугарите и Европа ќе се гордеат со премиерот што тој ќе го предложи.

„Нашиот премиер ќе биде личност што ќе може да ги води економијата, индустријата и модернизацијата во насока што сите ја очекуваме,“ нагласи Борисов.

Откако „24часа“ ја објави шпекулацијата за новиот мандатар, Еурактив побарал коментар од канцеларијата на Габриел и од кабинетот на претседателката на Европската Комисија, Урсула фон дер Лејен, но оттаму одбиле да коментираат.ж

За да ја напушти позицијата на еврокомесар, на Габриел ќе биде потребна формално одобрување од шефицата на ЕК. Ако Габриел ја напушти Комисијата, Фон дер Лајен може или да ја замени или да му го даде нејзиниот ресор на друг комесар.

Експертите велат дека Габриел ќе згреши ако ја напушти функцијата комесар за да се приклучи на бугарската политичка сцена, каде што, дури и во најдоброто сценарио, тешко би можела да опстане долго на чело на кревкиот кабинет.

Борисов рече дека ќе им понуди 20 министерски места на другите политички партии кои би го поддржале неговиот лично избран кандидат. Понудата можеби изгледа дарежлива, но четирите претходни предвремени избори не резултираа со одржлива влада токму затоа што главните политички играчи не сакаа коалиција со Борисов.

Ако обидите за формирање влада повторно пропаднат, Бугарите повторно ќе одат на предвремени избори летово и Борисов предупреди дека е време работите да се сфатат сериозно.

„Апелирам до сите страни: Избори во август, без буџет, би биле катастрофа“, предупреди тој, нагласувајќи дека ГЕРБ е „дефинитивно одлучна да формира влада по секја цена“.

Борисов рече дека мандатарот „ќе стави ред во хаосот“, ќе ги деблокира европските фондови достапни според планот за закрепнување, ќе ги унапреди реформите во правосудството и ќе се погрижи Бугарија да влезе во Шенгенската зона.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе