Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Украина објави снимка од руската евакуација во нуклеарната централа: „Спакувајте се, заминете“

Русија нареди принудна евакуација на населението во привремено окупираниот Токмак, во областа Запорожје, напиша на Твитер Антун Герашченко, советник на украинскиот министер за внатрешни работи и објави видео од евакуацијата.


„Ова е општа евакуација. Спакувајте се и заминете“, се слуша гласот на војникот на видеото.

Русите почнаа масовна, како што велат, „привремена евакуација“ на населението од 18 населени места во окупираната област Запорожје, вклучувајќи го и градот Енерходар, каде што се наоѓа најголемата нуклеарна централа во светот.

Генералниот директор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Рафаел Гроси, изјави дека ситуацијата во нуклеарната централа Запорожје е сè понеизвесна и потенцијално опасна, а нивните експерти, кои се наоѓаат во нуклеарната централа исто така се известени за евакуација на населението, но тие сепак остануваат таму.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе