Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото: Министерство за внатрешни работи на Србија
Свет

Училницата каде пет деца загинаа ќе биде запечатена и нема да се користи – ќе биде меморијален простор посветен жртвите

Дејан Ристиќ, директор на Музејот на жртвите на геноцидот, исто така член на советот на родители на ОУ „Владислав Рибникар“, изјави дека училницата во која минатата недела се случи масакрот никогаш повеќе нема да се користи. Во неа загинаа животите на пет деца од клас 7/2, а беа ранети шест ученички и ученички.

– Сите заедно, на ниво на училиште донесовме одлука училницата во која се случи злосторството никогаш повеќе да не се користи како училница. Ќе стане спомен училница, посветена на убиените, но и на ранетите, кои ако даде Господ, ќе закрепнат, и на нашиот Драган, тој прекрасен чувар кој чуваше над нашите деца во времето кога беа на училиште – изјави Ристиќ за емисијата „За“ на РТС.

Според него, ако се обиде да направи паралела, во минатото на Србија, на што наликувала на оваа трагедија, тогаш тоа би било пукањето на студенти во Крагуевац во октомври 1941 година.

-Во Крагуевац, станува збор за деца кои биле извадени од училиште и од стрелиште. Овој пат нашите деца беа застрелани на училиште. Многу е важно да се биде свесен што се случи, какви погубни последици има тоа за општеството – изјави Ристиќ и додаде дека ова е трагедија која целосно го уништи српското општество.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе