Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Јордан изврши воздушни напади врз Сирија, убиен познат нарко бос и неговото семејство

Јорданските сили денеска извршија воздушни напади врз јужна Сирија, во кои беше убиен познатиот сириски наркобос Мари ел Ратман.

Покрај Ел Ратман, според Ројтерс, загинало и неговото семејство.

Ел Ратман е еден од најголемите дилери на дрога во Сирија и регрутирал стотици бедуински транспортери за да им се придружат на иранските милитанти кои ја имаат власта во јужна Сирија, пишува британската агенција.

Во последните години, јорданските судови во неколку наврати го осудуваа на смрт во отсуство поради трговија со дрога.

Во друг напад, беше погодена фабрика за дрога, која наводно ја платила Хезболах.

Од друга страна, владата на сирискиот претседател Башар ал Сад и Хезболах негираат вмешаност во производство и трговија со дрога.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе