Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+Свет

Рекордно висока температура измерена во Виетнам

Рекордно висока температура од 44 степени Целзиусови објави Виетнам, што ги натера метеоролозите и властите да им предложат на жителите да останат внатре во најтоплите делови од денот, а научниците истакнуваат дека глобалното затоплување дополнително придонесува за високите температури.

Националниот центар за хидрометеоролошки прогнози рече дека виетнамскиот рекорд бил измерен во затворен простор во саботата на станицата Хои Ксуан во северната провинција Тан Хоа, соборувајќи го рекордот за 2019 година од 43 степени.

И соседните земји забележаа рекордни температури за време на азискиот топлотен бран во април.

Фармерот Нгујен Ти Лан (Нгуен) рече дека температурите во централниот град Дананг ги принудиле работниците да го започнат работниот ден порано од кога било.

– Моравме да завршиме пред десет часот наутро за да ја избегнеме жештината – рече тој.

Системот за водоснабдување на градот треба да обезбеди соодветни резерви на вода за домашна употреба, рекоа официјалните лица, а во саботата центарот на Ханој беше речиси празен напладне бидејќи многу луѓе останаа во затворени простории за да го избегнат сонцето.

Највисоката температура од 1960-тите е забележана во главниот град на Бангладеш – Дака.

Се претпоставува дека годинава ќе биде потопла од претходната, што дури и постави рекорд за измерени температурни вредности.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе