Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Од денеска српските граѓани може да го предадат нелегалното оружје без последици

Министерството за внатрешни работи на Србија ги повика граѓаните што поседуваат нерегистрирано оружје од денеска до 8 јуни годинава да го предадат во најблиската полициска станица.

Раководителот на Одделот за оружје од Управата за управни работи на МУП, Јелена Лакиќевиќ, рече дека во овој период граѓаните што ќе предадат нерегистрирано оружје нема кривично да одговараат, ниту ќе сносат некакви последици и дека нема да се докаже потеклото на оружјето.

Оружјето со недозволено поседување граѓаните може да го предадат секој ден, од 7 до 19 часот, во наведениот рок, без никакви последици.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе