Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Единственото момче убиено од Коста: Сакаше да биде пијанист, освојуваше медали, но најдобриот пријател му ги згасна соништата

Момчето А. Ч. во март годинава наполнил 14 години, а на 3 мај, кога одел на училиште по распустот, не можел ни да се посомнева дека Коста Кечмановиќ, неговиот школски другар, ќе реши да го убие заедно со уште седум ученици и училишниот чувар Драган Влаховиќ. .

Според Блиц, А.Ч. важеше за еден од најталентираните ученици на основното училиште „Владислав Рибникар“ во Врачар и освои повеќе награди на државни и меѓународни музички натпревари.

Исто така, тој е добитник на специјалната награда за изведба на композицијата „Бургмулер етид во Д-дур“ во 2019 година.

Имаше највисоки оценки
Според информациите, А.Ч. настапи на повеќе концерти и учествуваше на меѓународниот натпревар „Виртуози V4+, свириме со заеднички јазик“.

– Беше одличен ученик, имаше највисоки оценки речиси по сите предмети. Покрај музиката, тој сакал јазици, математика и спорт – според веб-страницата на момчето.

A. Ch. почнал да свири пијано на шестгодишна возраст.

Напорна програма
На Републичкиот натпревар на музичките и балетските училишта на Србија во 2022 година, во дисциплината пијано, категорија II (2009), А. Ч. ја освои втората награда со презентирање на многу напорна програма:

1. J. S. Bach: Трогласен изум, Б-мол, бр. 15

2. Л.в. Бетовен: Соната во Ц-мол, оп. 10, бр. 1

3. Ф. Шопен: Етид, Ц-мол, оп. 25, бр. 2, I став

4. С.Рахмањинов: Прелудиум, Ц остар мол, Оп. 3, бр. 2

По тој повод, училиштето каде А.Ч. отиде и му честитаа.

– Му честитаме и му посакуваме уште многу награди во иднина – се наведува.

На социјалните мрежи пријатели и познаници се простуваат од трагично повредениот млад човек.

Срцепарателни пораки
Во низата потресни пораки што ги оставаат, школските другари тврдат дека А. Ч. и Коста Кечмановиќ беа најдобри пријатели.

Началникот на полициската управа за град Белград Веселин Милиќ на прес-конференција изјави дека на 3 мај во раните утрински часови биле повикани од непознато лице кое се претставило како Коста Кечмановиќ и кажало дека пукал неколку лица во ОУ „Владислав Рибникар“. Во оваа прилика беа убиени 8 ученици, 7 девојчиња и едно момче. При пристигнувањето во училиштето, припадниците на МУП го лишиле од слобода убиецот – изјави Веселин Милиќ.

Коста Кечмановиќ го планирал масакрот еден месец. Имал список со деца кои планирал да ги ликвидира.

– Тој го планираше ова долго време. Денешниот датум го избра затоа што училницата по историја била во близина на излезот од училиштето. Во чантата имал четири молотови коктели, а од ранецот го застрелал чуварот веднаш по доаѓањето на училиште. Од вратата на училницата пукал во учителката, а потоа и во учениците. По масакрот излегува надвор и пука во останатите. Самиот призна дека го планирал ова, а имаме список со децата кои планирал да ги ликвидира. Тој разработи план за влез и излез од училиштето и постави приоритетни цели. Точно планирал како ќе ликвидира кое дете – рече Милиќ на прес-конференцијата.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе