Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Стравичен верижен судир во Турција, најмалку 12 лица загинаа

Најмалку 12 лица загинаа, а 31 лице се повредени, од кои тројца потешко, во верижен судир во јужната турска провинција Хатај, соопштија властите.

Несреќата се случила во саботата вечерта кога камион, откако возачот изгубил контрола, се судрил со друг камион, а потоа удрил во девет автомобили и два минибуса кои биле паркирани покрај патот, по што избувнал пожар, објави турската државна телевизија ТРТ.

Министерот за здравство Фахретин Коча изјави дека на местото на несреќата во Топбогазла се испратени 22 амбулантни возила.

Хатај е една од турските провинции која беше тешко погодена од катастрофалните земјотреси на 6 февруари, во кои загинаа повеќе од 50.000 луѓе во Турција и Сирија.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе