Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

(Видео) Пукање во Далас: Најмалку девет лица убиени пред трговски центар

Вооружен напаѓач вчера пукаше и уби девет лица и рани најмалку седум во прометниот трговски центар северно од Далас, во Тексас, соопшти полицијата, а напаѓачот беше убиен, јави Си-ен-ен.

Шефот на противпожарната служба на Ален, Џон Бојд, на истата прес-конференција рече дека неговиот оддел однел најмалку девет жртви со прострелни рани во локалните болници, од кои две починале.

Медикал Сити Хелткер, кој раководи со 16 болници во областа, рече дека неговите траума центри ги лекуваат осумте ранети жртви, кои се на возраст од пет до 61 година. Од болницата не соопштија каква е нивната состојба.

Неидентификуван очевидец изјавил за локална ТВ дека напаѓачот „одеше по тротоарот и само пукаше во сите правци“.

На тротоарите надвор од трговскиот центар можеше да се види крв и бели чаршафи кои изгледаа како тела. На некои видеа на социјалните мрежи се гледа како напаѓачот лежи на патот откако бил убиен од полицијата.

Тексас е американската сојузна држава во која има најмногу оружје во посед на цивили и каде најлесно може легално да се купи оружје.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе