Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Што значи натписот на маицата на убиецот од Младеновац: поранешни ученици контра Вучиќ

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, масовниот убиец У.Б. (21) од Младеновац на вонредна прес-конференција го опиша како „ѓубре“ што нашло во „Србија да го слави Хитлер“, алудирајќи на маицата што осомничениот ја носел во моментот на апсењето. Вучиќ додаде и дека уапсениот убиец од Младеновац носел маица со нацистички симболи.

„Во Србија најде Хитлер, кој уби толку луѓе овде, да го славиш. Ѓубре едно. Тука најде да му се восхитуваш. И уште вели: „Почит, почит“ до полицајците кога го уапсија“, рече Вучиќ, мислејќи на знакот „Генерација 88“.

И покрај тоа, маицата што У.Б. ја носеше им припаѓа на матурантите на Економската школа, кои ја носеле пред 16 години на екскурзија во Шпанија, Италија и Франција.

„Тоа е маичка што ја претставува официјалната маица на дипломираните студенти на Факултетот за економија и бизнис од Сопот, која ја носеа на екскурзија во Шпанија, Италија и Франција во 2006 година“, изјави Стеван Влајиќ, основачот на „Само силно движење” и координаторот на иницијативата „Зелени пресек“, за “Нова.рс“, чиј пријател ја создал контроверзната кошула.

Тој додава и дека тезите сензационалистички се извртуваат.

„Тој е убиец, но нема апсолутно никаква идеологија. Едноставно, кога ќе погледнете внимателно, се гледа дека на маицата е исцртана територијата на Шпанија, Италија и Франција – каде што се одржа екскурзијата, а на неа пишува „Генерација 88 на турнеја“. На задната страна пишува „Србија“. Тоа е манипулација која проаѓа и беше речено дека е важно да не се шират лажни информации“, вели Влајиќ.

Тој повторува дека му се јавил пријателот кој ги испечатил тие маички и го прашал дали е можно ова да се случува.

Убиецот нема никаква врска со ниту една идеологија, особено ако „христијанството“ не е идеологија, заклучува соговорникот на порталот.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Фрчат попусти од 60%, 70%, 80% – но кога ќе дојде ред за купување попустот го нема или важи само за производ кој го нема на залиха

И покрај носењето на измените на законот за заштита на потрошувачите, забележано е присуство на маркетинг промоции на компании за технологија и облека кое според граѓаните е манипулативно. Слично се… Повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе