Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поради закани, засилено обезбедување во клиниката каде што се чува малолетниот убиец

Клиниката за неврологија и психијатрија за деца и млади добива сериозни закани бидејќи во оваа установа е сместен Коста К. (13), кој во средата со пиштолот на татко си уби осум деца од основното училиште „Владислав Рибникар“, како и училишниот чувар, а рани шест ученици и наставничката по историја.

Како што јавува српскиот печат, поради честите закани што ги добива оваа институција, зголемено е обезбедувањето пред клиниката.

Со оглед на тоа што Коста К. нема наполнето 14 години, тој не одговара кривично и сега е во специјалното детско одделение.

Од она што досега е познато, утврдено е дека момчето планирало масовно убиство веќе еден месец, а со прегледувањето на неговиот телефон потврдено е дека свесно го извршил масовното убиство бидејќи непосредно пред кривичното дело на интернет го пребарувал Кривичниот законик на Србија со цел да истражи дали децата можат кривично да одговараат.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе