Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Не ни трбаат повеќе полицајци во училиштата, туку психолози“ – Србија по масовните убиства

Надвор од главниот влез на училиштето има слики од осумте деца кои загинаа во масовното пукање во средата, заедно со пишани пораки од пријателите и семејството. Коста Кечмановиќ (13) влегол во училиштето со пиштолот на татко му и убил осум врсници, училишниот чувар, а повредил шест деца. Три мали девојчиња седат на тротоарот, тивко се држат.

– Не ни требаат повеќе полицајци во училиштата. Потребни ни се психолози, повеќе образование и искрен разговор со самите себе за нашето место во светот и нашиот однос со минатото. Без него ќе останеме заглавени – имаме 30 години насилна историја и војни со кои не сме се справиле – вели Добрица Веселиновиќ од движењето „Не го даваме Белград“, а пренесува Би-би-си.

Српскиот претседател Александар Вучиќ брзо одговори на истрелите. Покрај предлогот за заострување на контролата на оружјето, тој предлага и секое училиште да има дежурен полицаец и да се намали возраста за кривична одговорност од 14 на 12 години.

Сега, пред викендот на една од најголемите прослави во Србија – прославата на Свети Ѓорѓија – земјата е во жалост. Не само поради загинатите во средата, туку и поради жртвите на уште едно масовно пукање кај Младеновац, што се случи во четвртокот.

Постои и чувство на жалост за Србија како што луѓето ја познаваа. Во оваа земја, училиштата беа безбедни, а злосторствата со оружје беа ретки. Сега две масовни престрелки ги разнишаа долгогодишните верувања на Србите за нивното општество.

– Дел од шокот е што никој не веруваше дека тоа може да се случи овде – вели графичката дизајнерка Ана Ѓорѓевиќ.

Таа има 14-годишен син, а нејзината внука е ученичка во ОУ „Владислав Рибникар“.

– Син ми ми кажа дека повеќе не се чувствува безбедно ниту на училиште, ниту на улица и дека не може да спие. Треба да им се даде време и простор да заздрават – и на наставниците исто така – рече таа.

За повеќето Срби, „Белград никогаш не спие“ е парола за почит поради склоноста на градот за забава. Викендов недостасуваше расположението.

Се чувствува чудната атмосфера – луѓето седат без музика и смеење.

– Да нема странски клиенти, ќе имавме многу малку бизнис – вели Воја Чекиќ, келнер во популарен бар и ресторан во Стариот град на Белград.

Воја открива дека има пиштол дома – легално лиценциран што го носел дедо му кога се борел со партизаните во Втората светска војна.

– Го чувам како спомен на дедо ми. Можеби може да се оневозможи за да можам само да го имам како сувенир. Но, многу луѓе во Србија имаат нелегално оружје – вели вработениот во ресторанот.

Прашањето дали Србија има проблем со оружјето беше топ тема по престрелката.

Швајцарската „Истражување за мало оружје“ од 2018 година покажа дека Србија е на третото место според процентот на оружје што го поседуваат цивили во светот, зад Јемен и Соединетите Американски Држави.

Заменик-директорот на белградскиот Центар за безбедносна политика, Бојан Елек, посочува дека ова е само претпоставка. Тој верува дека предлозите на Владата ќе бидат поздравени од граѓаните, особено за разоружување по пукањето.

– Луѓето се уште се во шок и сакаат владата да направи нешто. Но, легалните сопственици на оружје на крајот ќе се налутат, вели Елек.

Некои официјални реакции за пукањето предизвикаа непријатност, како што е изјавата на министерот за образование Бранко Ружиќ, кој ги посочи „западните вредности“ како основна причина. Се чини дека ова е спротивно на долгогодишната амбиција на Србија за влез во Европската унија.

– Обвинувањето за западните вредности беше многу шокантно. Ако некој искрено сака да влезе во ЕУ, не може да каже такви зборови. Неприфатливо е сериозна влада да злоупотребува ваков настан за политички цели – вели Звездана Ковач, генерален секретар на Европското движење во Србија, кое се залага за членство во ЕУ.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе