Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
+СветТОП ВЕСТИ

Нови детали за трагедијата во училиштето Владислав Рибникар: Вештачењето на телефонот на Коста К. покажало како истражувал дали може да го избегне затворот

Коста Кечмановиќ (13), момчето кое пред два дена во ОУ „Владислав Рибникар“ уби осуммина негови врсници и училишниот чувар Драган Влаховиќ и рани седум лица, детално го испланирал страшното убиство, но и како да го избегне затворот. , покажа неговото вештачење.телефон, дознава „Блиц“.

Како што е утврдено, момчето-убиец планирал масовно убиство еден месец, а она што било откриено со прегледување на неговиот телефон е застрашувачко – Коста Кецмановиќ свесно го извршил убиството на своите врсници и училишниот чувар бидејќи непосредно пред злосторството, тој го пребарал Кривичниот законик на Србија на Интернет за да истражи дали децата можат да бидат кривично одговорни.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе