Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Морничава приказна за масакрот во Орашје: Сестрата на Немања била на местото каде што Урош го убил брат ѝ

Немања С., млад човек од Мало Орашје, бил една од првите жртви на убиецот Урош Блажиќ од Младеновац, а сестра му гледала како Урош Блажиќ го убива брат ѝ. Сепак, девојката успеала да се спаси од рафалот на убиецот, така што влетала во шупата и повикала полиција, која ѝ дала упатства како да преживее.

Братот на Немања, Жељко, вели дека првите информации говореле дека е само полесно повреден, а потоа стигнала трагичната вест.

-Сега му се распаѓаат сите соништа – раскажува за „Блиц“ Жељко С., брат на убиениот вујко Немања С., кој загина синоќа заедно со другарите на игралиштето во Мало Орашје, кога Урош Блажиќ испукал рафал кон нив.

Тој наведува дека седел на пумпата и го гледал натпреварот кога слушнал ротации. Тој не знаел дека станува збор за злосторство во кое сторил неговиот брат.

– По 10 минути дојде колега и пријави дека децата се уапсени. Првата личност што ми падна на памет беше брат ми, тоа се децата кои се дружат. Слушнав дека е полесно повреден, но утрово ми рекоа дека починал. Немања е брат на вујко ми, сега му се распаѓаат сите соништа – рекол Жељко.

Според тврдењата на жителите на ова село, сестрата на Немања била на местото каде што бил убиен нејзиниот брат кога тоа се случило.

– Ги возела своите пријатели и во тој момент го видела како извадил пушка и почнал да пука во нив. Се сокрила во шупа и повикала полиција, која ѝ кажала што да прави додека да пристигнат. Кога пристигнала полицијата, дури тогаш дознала дека нејзиниот брат е убиен – изјави за Блиц локален жител.

Според сознанија на српските медиуми, Немања и Лазар кои синоќа беа заедно живеат еден до друг.

– Ми зедоа се, детето ми го нема. Немам ништо повеќе, што да ти кажам. Моето дете го нема. – вели таткото на Немања.

Потресни сцени има пред семејната куќа во која живеел Немања со семејството.

Соседите меѓусебно си изразуваат сочувство.

Како што дознава српскиот печат, овие млади момци цел живот се соседи, а младите се дружеле од кога се познавале.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе