Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

„Беше пожртвувана и секогаш насмеана“: Трогателно збогување од клубот на убиената ќерка на српскиот одбојкар

Одбојкарскиот клуб „Раднички“се прости од својата млада играчка Ема К, која трагично загина во престрелка во Белград.

Девојчето беше една од жртвите на 13-годишниот Коста К, кој во средата наутро уби осум ученици и училишен чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“.

Ема беше ќерка на познатиот тренер и поранешен член на Црвена звезда и Партизан, Драган Кобиљски и ученик на истото училиште.

Клубот со болна изјава опиша каков бил нивниот одбојкар на паркетот, за време на тридневната жалост.

„Ема К, не напушти заедно со другарките од училиште, кои починаа на 3 мај 2023 година во основното училиште „Владислав Рибникар“. Ема беше самопожртвувана, секогаш насмеана и одлична соиграчка. Таа играше на позицијата примач на која се истакна и придонесе со одлични поени за нејзиниот тим во натпреварите. Нејзиниот клуб изразува најдлабоко сочувство до семејството на Ема, како и до семејствата и пријателите на другите починати. Почивај во мир Ема“, порачаа од клубот.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Српски медиуми: Полнете ги резервоарите во Македонија, таму има најевтини горива во регионот

Српските медиуми ги информираа своите граѓани дека во Македонија горивата се најевтини од сите земји во близина. Пресметките покажуваат дека во земјава се точи најевтин бензин и дизел гориво. Еден… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе