Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Украинците за прв пат ја соборија руската хиперсонична ракета Кинжал?! „Ова е без преседан“

Според украинските медиуми, Украина за прв пат пресретнала руска хиперсонична ракета.

Според извештаите на локалните медиуми, за овој беспрекорен подвиг се одговорни украинските единици за противвоздушна одбрана кои управуваат со високо напредниот американски ракетен систем Патриот, кој неодамна беше испорачан и распореден во Украина за прв пат и обезбеден од САД.

Снимката на која наводно се гледаат делови од соборената ракета Кх-47М2 Кинжал (Кама), за која Русија тврди дека може да лета со брзина 10 пати поголема од брзината на звукот, ја објави украинскиот „Дифенс експрес“.

Русите, инаку, тврдат дека оваа хиперсонична ракета е неранлива за денешните модерни западни системи за противвоздушна и противракетна одбрана.

Остатоци од проектили паднаа на празен фудбалски стадион во Киев, откако во четвртокот, 4 мај, беше пријавена силна експлозија во раните утрински часови.

Експлозијата се случи за време на руски бараж напад со долг дострел, во кој беа користени беспилотни летала од иранско производство и помалку софистицирани проектили насочени кон главниот град на Украина, како што соопштија локалните административни служби, кои не ја потврдија употребата на хиперсонична ракета.

Се чини дека снимката од остатоците покажува дупка на врвот на зашилената граната на проектилот, наводно предизвикана од прецизна муниција додека проектилот сè уште бил во воздух.

„Дифенс експрес“ тврди дека „очигледно“ бил пресретнат од новодобиениот ракетен систем „Патриот“. Војникот од украинскиот тим за противвоздушна одбрана одговорен за пресретнувањето, во твит кој оттогаш е избришан, потврди дека Кинжал бил уништен од систем дониран од САД.

Единицата за противвоздушна одбрана, наводно, открила, следела и соборила проектил во последната фаза од неговиот лет, кога почнала да забавува. Официјални претставници на украинските воздухопловни сили, сепак, одбија да ги коментираат тврдењата.

Пред пресретнувањето, немаше познати успешни обиди за уништување на хиперсоничното оружје, кое Кремљ го сметаше за незапирливо.

Руските сили првпат го искористија Кинжал во борба во Украина на 29 март минатата година, кога проектилот беше искористен за напад на складиште за гориво.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Оддржана констутивна седница на НАТТА

По одлуката на Управниот одбор на Стопанската комора на Северна Македонија за основање, се одржа конститутивна седница на која се формираше Националната асоцијација на туроператори и туристички агенции на Република… Повеќе