Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Таткото на Коста штотуку дознал колкав е степенот на катастрофата во училиштето: „Оружјето се чувало согласно законот“

Адвокат Ирина Боровиќ, бранител на В.К., чиј син е К.К. (13) кој во основното училиште Владислав Рибникар уби девет и рани седум лица, изјави дека оружјето и муницијата на осомничениот биле обезбедени со закон.

Таа додала дека муницијата и оружјето што му биле пронајдени ги чувал согласно прописите, како и дека има соодветни дозволи за целото оружје и дека бил член на Спортскиот сојуз.

„Сè беше во целосно легално поседување, обезбедено, заклучено, под шифри, дури и дополнително обезбедено во однос на она што го пропишува законот“, рече Боровиќ.

Најпрво, Боровиќ во името на семејството на В.К и неговиот син изрази сочувство до семејствата на убиените и побара од медиумите да бидат повнимателни кон известувањето на семејствата на убиените и осомничените.

Според Боровиќ, за целосниот обем за тоа колкав е степенот на катастрофата во училиштето дури сега дознал таткото В.К. Обвинителството го сомничи В.К. за тешко кривично дело против општата сигурност. К.К.(13) не може кривично да одговара за убиствата што ги извршил бидејќи не наполнил 14 години.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе

Регионалниот фонд за предизвици додели 2,72 милиони за шест македонски проекти за унапредување на стручното образование

Шест најуспешни проекти од Северна Македонија се предложени за финансирање во вториот повик на Регионалниот фонд за предизвици (РЦФ), со што се издвојуваат приближно 2,27 милиони евра за инвестиции во… Повеќе