Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Поранешна ученичка со нож нападна ученик и професорка во средно училиште во Белград

Поранешна ученичка со кујнски нож повредила ученик (16) во приватното училиште „Руѓер Бошковиќ“ во Белград и една професорка (44), која се обидела да ја спречи во нападот, пренесуваат српските медиуми.

Девојчето било поранешна ученичка на ова училиште, но самоиницијативно се отпишало. Полициски екипи се на терен, а според првичните информации, девојчето е совладано, уапсено и приведено, потврдиле од српското МВР .

Ни ученикот А. Р. ни професорката, која добила расеченица на раката, не е сериозно повредена.

Училиштето е евакуирано, а на терен се силни полициски екипи и екипи на итната медицинска помош, јавуваат медиумите.

Пред училиштето шокирани родители ги чекаат децата. Тие се тресат и плачат, пишува „Блиц“.

„Ми се јави син ми и ми рече веднаш да дојдам на училиште, дека во училиштето има повеќе од 20 полицајци, дека од другарка слушнал оти девојка избола професорка по историја, а потоа почнала да брка другар“, вели една мајка.

Друга мајка наведува дека полициско возило возело на улицата со вклучени ротациски светла.

„Помислив дека повторно е лажна пријава како што утрово се случи во Калуѓерица и во Обреновац. Не го сфатив ова сериозно, но за минута или две, поминаа најмалку пет полициски возила со вклучена ротација. Не знаев што се случува, но кога дојдов, дознав дека девојката побегнала и дека ја бараат“, раскажува преплашената мајка.

Мајка на девојче кое оди во ова училиште вели дека стравува за животот на своето дете.

„Уште колку ќе се случува ова? Дали Коста е причина повеќе да не го пуштам моето дете на училиште? Од сега па натаму, се плашам за животот на моето дете. Ова е престижно училиште, имаат обезбедување, капија. Нашите деца веќе никаде не се безбедни,“ изјави таа.

За потсетување, вчера, во Белград, 13-годишно момче со пиштол уби осум свои соученици, една професорка и чувар во основното училиште „Владислав Рибникар“, во кое учел.

Шест ученици со прострелни рани биле хоспитализирани на Ургентниот центар во Белград, односно на клиниката во Тиршова.

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе

Добра вест: Ново поевтинување на горивата во Македонија, ова се новите цени

Поевтинуваат бензините. И тоа за 0,5 денари поевтинува Еуросупер 95. Истиот од ноќеска еќ изнесува 80 денари од литар. За еден денар се намалува и цената на Еуросупер 98 и… Повеќе