Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Свет

Почивајте во мир ангели: Објавена фотографија од убиените деца, жртви на масакрот на Коста

Осум деца, кои вчера отишле во училиштето „Владислав Рибникар“ во Врачар, не се вратиле дома бидејќи нивниот училиштен другар тргнал во убиствен поход со два пиштола, што ги зел од сефот на својот татко.

Србија и целиот регион сè уште се во шок поради злосторството на Коста К., кој застрела осум ученици, седум девојчиња и едно момче, како и маж што работел како обезбедување во училиштето. Убиецот ранил и наставник и шест ученици, од кои двајца сè уште се во тешка состојба.

„Знаев дека се чувствува отфрлено, но ништо не забележав“. Ова на рочиштето го изјави таткото на момчето, кое го изврши масакрот во Врачар.

Сите убиени деца се родени во периодот од 2009 до 2011 година. Жртвите се седум девојчиња и едно момче, меѓу кои и еден француски државјанин, потврди Министерството за надворешни работи на Србија.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски: Не постои подобар предлог од овој кој го имаме, имаме поддршка за следните чекори и за реформи

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија, Димитар Ковачевски во интервју за Канал 5 говореше за важноста на реформскиот процес во земјата, за членство во ЕУ. Ковачевски посочи дека меѓународната… Прочитај повеќе

Османи од Братислава во Осло на НАТО министерски состанок

Од Братислава каде учествуваше на Глобсек 2023, министерот за надворешни работи, Бујар Османи, патува за Осло каде ќе учествува на неформалниот состанок на министрите за надворешни работи на земјите-членки на… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе