12.8 C
Скопје
29. мај 2024
Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СВЕТ

(Видео) Силен дожд во Руанда, најмалку 55 лица загинаа во поплави и лизгање на земјиштето

Обилни врнежи предизвикаа поплави и лизгање на земјиштето во западна Руанда, при што загинаа најмалку 55 луѓе.

Спасувачите се обидуваат да им помогнат на повредените и заробените во нивните домови.

„Цела ноќ врнеше силен дожд. Загубивме многу животи, многу семејства. Загинаа околу 55 луѓе, а да не зборуваме за оние што беа повредени. Се обидуваме да спасиме што е можно повеќе луѓе“, изјави Франсоа Хабитегеко, гувернер на Западната провинција за „Ројтерс“, додавајќи дека областите Нгорореро, Рубаву, Нјабиху, Руциро и Каронги биле најтешко погодени.

Хабитегеко рече дека вчера околу 18 часот почнало да врне оти реката Себеја се излеала од коритото.