Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во УкраинаСвет

Украина подготви 40.000 војници за нови напади врз Русите

Министерството за внатрешни работи на Украина денеска соопшти дека целосно формирало нови бригади подготвени за нови офанзивни операции.

Тие бригади се состојат од 40.000 војници. Министерот за внатрешни работи Игор Клименко (Ихор Клименко) изјави дека војниците ќе бидат реопремени.

– Процесот на обука ќе трае уште две или три недели пред да добијат задача за „соодветни офанзивни јуришни операции“ заедно со украинската армија – посочи тој.

Стратегијата на Украина е да и нанесе големи загуби на Русија додека постепено напредува во Бахмут.

Протечените документи на Пентагон сугерираат дека Украинците испратиле засилување за да спречат опкружување на градот, додека постепено собираат сили способни да извршат контранапад како што се подобрува времето.

Во истите објавени документи стои дека на Украина и се потребни 12 нови бригади за пробив, од кои три се нејзини и девет обучени и опремени со Western Leopard и други тенкови, оклопни возила и друга опрема според стандардите на НАТО.

Не е јасно дали новоформираните јуришни сили задолжени да и помагаат на редовната армија се дел од потребните бригади или дополнителни резерви. И покрај тоа што се формирани од Министерството за внатрешни работи, силите по нивното распоредување се под контрола на Министерството за одбрана.

Силите се целосно доброволни, составени од мешавина на доброволци, полиција и некои ветерани од претходните војни со Русија, иако генерално се смета дека спроведувањето навредливи операции бара повисоко ниво на обука.

Русија исто така се подготвува за следната фаза од војната. Руските војници се надеваат дека ќе ја спречат Украина да направи значителен упад.

Рускиот министер за одбрана Сергеј Шојгу им нареди на руските фабрики за оружје брзо да го зголемат „темпото и обемот на производство“.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

Неограничени разговори и повеќе интернет со новата промотивна понуда од МТЕЛ

Уживајте опуштено во долги телефонски разговори или во повеќе интернет со новата промотивна понуда на дополнителни припејд тарифи од МТЕЛ. Изберете помеѓу xtraTALK M со вклучени неограничени минути и СМС… Повеќе

Преку одржливо и органско производство на грозје и вино до зајакната позиција на македонската винска индустрија

Зајакнување на позициите на пазарите, градење препознатлив бренд со географска индикација и успешна трансформација кон органско производство се основите за успех на македонската винска индустрија. Ова се современите трендови во… Повеќе