Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветТОП ВЕСТИ

Светски ден на слободата на медиумите

Денеска е Светски ден на слободата на медиумите, кој се одбележува секој 3 мај од 1993 година, кога беше прогласен од Генералното собрание на Обединетите нации. Овој датум е, всушност, годишнината од Декларацијата од Виндхук – изјава за принципите на слободни медиуми, составена од група африкански новинари во 1991 година во Виндхук, Намибија.

Целта на одбележувањето на Светскиот ден на слободата на медиумите е да се подигне свеста за важноста на слободата на медиумите и нејзините основни принципи, односно потсетување на заедничката одговорност за заштита на слободата на медиумите. Затоа што слободата на медиумите, како клучен столб на демократијата и основа на која се градат општествата во кои се почитуваат граѓанските права и основните слободи, припаѓа на универзалните човекови права.

Можеби ќе ве интересира…

Во целосен прекин патниот правец Охрид – Свети Наум

Од 19:15 часот регионалниот пат Охрид-Свети Наум, кај с.Љубаништа, поради одрон на патот, сообраќајот е во целосен прекин. Прочитај повеќе

Српските медиуми – Полн резервоар за 60 евра само во Македонија: Еве каде е најевтиното гориво во регионот

За оние кои летово планираат да возат до најблиските плажи во соседството, најважно е колку ќе чини да се наполни полн резервоар со гас, пишува Б92. Најевтино ќе биде ако… Прочитај повеќе

Проверете дали ве има: УЈП ја објави најновата листа на должници со имиња на фирми и луѓе

Управата за јавни приходи објавува Листа на должници бр.05/2023 за долгови доспеани до 31.01.2023 и неплатени до 30.04.2023 година по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход,… Повеќе

Граѓаните бараат посилна регулација на брзите кеш кредити

Две третини од испитаниците или 65,3 отсто изјавиле дека државата треба дополнително да ги регулира условите и начините за земање на брзи кеш кредити, додека 16,7 проценти сметаат дека за… Повеќе