Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
СветВо тренд...

Син на познат радиолог, ученик со сите петки – Кој е Коста, кој пукаше во училиштето во Белград?

Доби единица по историја и потоа полуде. Пукаше во канцеларијата на наставничката, а потоа и на другарите. Ги има сите петки, а сите го нарекуваме бубалица“, велат учениците на „Владислав Рибникар“.

Во основното училиште, во кое се случи пукањето на седмоодделенецот, кој зел пиштол од својот татко, засега загинати се осум деца, како и обезбедувањето на училиштето, а според информациите на српските медиуми, 20 се повредени, меѓу кои и наставничката по историја.

Името на малолетното момче е Коста К., има 14 години. Тој утринава околу осум часот влегол во основното училиште „Владислав Рибникар“ во центарот на Белград и почнал да пука.

Како што дознава „Информер.рс“, Коста одел на натпревари по математика и биологија и добивал многубројни награди и пофалби. Важи за еден од најталентираните ученици од основното училиште, каде што го изврши масакрот. Бил син на познат радиолог.

Неговите школски другари за него велат дека секогаш бил мирен и повлечен и дека никогаш не правел проблеми, туку се истакнувал по примерното однесување.

Коста пукал со два пиштола. Имал пет полни рамки и ранец со „молотови коктели“, пишува „Информер“.

По масакрот, бил уапсен, а некои од медиумите во Србија пренесуваат дека рекол дека пукал оти е психопат.

Сè уште не е познат мотивот за ова злосторство.

Можеби ќе ве интересира…

Ковачевски-Шолц: Германија ја повтори силната поддршка за интеграцијата во ЕУ

На Самитот на Европската политичка заедница во Молдавија, премиерот Димитар Ковачевски се сретна со германскиот канцелар Олаф Шолц, кој ја повторил силната поддршка на Германија за интеграцијата на Северна Македонија… Прочитај повеќе

Судскиот Совет ќе расправа по индиции за судир на интереси во работата на Весна Дамева

Зоран БОЈАРОВСКИ Весна Дамева, член на Судскиот Совет и претседателка на ова тело од декември минатата година до 26 април годинава, кога беше разрешена од оваа должност, учествувала во постапки… Прочитај повеќе

Се стега обрачот околу скапите брзи кредити: Со нов закон нема да смеат да се наплаќаат астрономски камати и провизии

Во тек е процесот за носење на законските измени со кои максималната камата нема да смее да го надминува. Тоа значи доколку некој граѓанин зел 10.000 денари, максимум за камати… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе