Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
фото Facebook
Свет

Драма во Лондон: Вооружен маж уапсен пред Бекингемската палата

Еден маж е уапсен пред Бакингемската палата откако фрлил чаури од сачмарка во дворот, соопшти полицијата.

Полицијата ја опколи целата област по инцидентот што се случи синоќа.

Властите не го третираат инцидентот како терористички, туку како изолиран случај поврзан со менталното здравје на поединецот, наведува Би-Би-Си.

И покрај тоа, ноќните проби за крунисувањето на Чарлс III продолжија според планираното.

Полицијата соопшти дека кај мажот бил пронајден нож и сомнителна торба, а превентивно била извршена контролирана експлозија.

Кралот и кралицата Камила – кои живеат во блиската куќа Кларенс – не биле во Бакингемската палата за време на инцидентот.

Церемонијата на крунисувањето ќе се одржи в сабота на 6 мај.

Можеби ќе ве интересира…

Бесими: Граѓанската обврзница е безризичен инструмент кој носи добри и безбедни приноси

2 јуни 2023, Скопје – Издавањето на граѓанската обврзница, како нов инструмент на пазарот, ќе даде можност на граѓаните да ги инвестираат своите пари и за тоа да добијат добри… Прочитај повеќе

Машините на терен – Почнаа работите на коридорот 8, постоечкиот автопат Тетово-Гостивар ќе се трансформира во автопатско решение со по три ленти во двата правци

Изградбата на стратешките инфраструктурни проекти е важна пред сè за подобрување на условите за живот на граѓаните, за обезбедување модерна и безбедна патна и железничка инфраструктура, за рамномерен регионален развој,… Прочитај повеќе

АНАЛИЗА: Се очекува пад на цените на становите низ Скопје и внатрешноста на Македонија

Цената на квадратен метар станбена површина ќе се намалува. Напумпаните цени на становите во Скопје и внатрешноста се очекува да паднат, пред се поради намалената побарувачка, но и поевтинувањето на… Повеќе

Цените на становите се очекува да одат надолу, забележан е значителен пад на цените на градежните материјали

Ќе одат надолу цените на квадратен метар станбена површина во главниот град и внатрешноста на Македонија велат познавачите. Цените кои беа напумпани на становите во Скопје и внатрешноста се очекува… Повеќе