Centar.mk – Вести, бизнис, забава, спорт…
Војна во Украина+Свет

Руската пропаганда на Балканот: Про-Кремљ наративи во локалните онлајн медиуми

Центарот за стратешка комуникација и информациска безбедност ги анализираше публикациите на локалните онлајн медиуми во земјите од балканскиот регион врз основа на мониторингот спроведен од украинскиот социјален стартап LetsData во периодот јануари-февруари 2023 година за да го дознае нивото на влијание на руската пропаганда во проучуваните земји.

Со методологија на користење на машинско учење, беа собрани публикации со барем едно спомнување на Украина и/или војната во Украина во онлајн-медиумите на студираните земји. За секоја земја, беа избрани најпосетуваните интернет-медиумски сајтови (исто така имајќи ги предвид оние што споделуваат проруска реторика), ТВ канали и весници кои имаат онлајн верзија. Собирањето и анализата на податоците беа спроведени на оригиналниот јазик. Подготовката и обработката на податоците беа спроведени на програмскиот јазик Python. Обработката на текстот беше заснована на анализа на содржината.

Како што пренесува Укринформ, студијата ги прикажува само оние наративи и пораки кои ја репродуцираат руската пропаганда, што не го исклучува присуството на продуктивни и неутрални наративи во медиумите низ земјите за кои станува збор.

целата анализа подготвена од Драган Мишев, прочитајте ја на Civilmedia.mk

Можеби ќе ве интересира…

Не можете да заспиете? – Овие 6 работи мора да ги направите 30 минути пред спиење

Mртви сте уморни и едвај чекате да одите во кревет. Но, мозокот не мирува и мислите ви поминуваат низ главата… Се разбира, во тој случај нема шанси да заспиете. За… Прочитај повеќе

15 знаци дека на некој навистина му се допаѓате, веднаш штом ќе го запознаете

Сите можеме да се чувствуваме несигурни кога започнуваме нови врски, прашувајќи се дали некој навистина нè сака. Никој од нас не чита мисли, но нашето однесување може да даде прилично… Прочитај повеќе

Ангеловска-Бежоска на конференција на ММФ и ХНБ: Структурни реформи и пристап до меѓународно финансирање за поддршка на растот на регионот

Според последниот извештај на Светскиот економски форум, ризикот од фрагментација на глобалната економија (деглобализација) е еден од трите најголеми глобални ризици, заедно со кризата на трошоците на животот и климатските… Повеќе

Внимавајте: Зa една година измамени 43 граѓани со брзи кредити

Десетици измамени граѓани се соочиле да плаќаат рати од туѓи подигнати брзи кредити. Само во 2022 година евидентирани се 43 случаи на измами со брзи кредити, велат од МВР за… Повеќе